top of page
Obrázek autoraArcha Harmony

Hovoríme so psychologičkou centra Archa Harmony

Aktualizováno: před 12 minutami

Vážení priatelia, dnes Vám prinášame prvú časť zaujímavého rozhovoru s PhDr. Gabrielou Ručkovou, PhD., MBA, psychologičkou centra Archa Harmony.

 

Mohli by ste nám predstaviť nové centrum prekonávania závislostí? Čo vás inšpirovalo k jeho založeniu?
Žijeme v spoločnosti, kde je hlboko zakorenená akceptácia alkoholizmu a postupne ďalších, či už látkových alebo nelátkových závislostí. Je veľa rodín, ktoré závislosť úplne vytrápila, rozvrátila, až doničila či už v rovine vzťahovej, zdravotnej, materiálnej, hodnotovej alebo morálnej.
Na základe minulej praxe je nám zrejmé, že závislým ľuďom, ktorí sú ešte profesijne aktívni, relatívne zdravotne nedoničení a s primeranými rodinnými väzbami, nie je umožnený doliečovací proces tak, aby neboli dlhodobo izolovaní od bežného života. A práve týmto ponúkame kratší, ale o to intenzívnejší pobyt, na rozdiel od iných podobných zdravotníckych a sociálnych zariadení.


V čom sa vaše centrum odlišuje od iných podobných zariadení? Je niečo, čo ponúkate ako jedinečnú službu?
Archa Harmony je pobytové centrum pre závislých, v ktorom zabezpečujeme liečbu závislostí inak. Je to unikátne a na Slovensku jediné centrum svojho druhu z hľadiska ubytovacích podmienok a z hľadiska individuálnej starostlivosti o klienta. Vytvárame podmienky pre pocit bezpečia a otvorené prijatie svojho prežívania počas 24-hodinovej starostlivosti o klienta.  Máme za to, že komplexné uzdravenie je možné len prepájaním fyzického, psychologického, sociálneho a spirituálneho rozmeru. Súčasťou programu je zdravotná starostlivosť prostredníctvom zmluvných lekárov z odboru psychiatrie a všeobecného lekárstva. A neodmysliteľnou je u nás spolupráca s rodinou už od nástupu klienta na pobyt. Okrem iného, klienti majú možnosť v určenom čase byť v kontakte so svojimi pracovnými a profesionálnymi kompetenciami pre udržateľnosť zamestnania, či svojho podnikania.
 
Aké je hlavné poslanie vášho centra a aké služby poskytujete ľuďom so závislosťami?
Hlavným poslaním je rozpoznanie a prijatie závislosti ako základnej súčasti cesty k abstinencii, ktorá umožní uskutočniť dôležité kroky smerom k trvalej zmene. Uplatňujeme individuálny prístup ku každému klientovi, princíp empatie a ponúkame nástroje pre celoživotné zotavenie. Opierame sa o moderné odborné postupy, diskrétnosť a bezpečie v prostredí, ktoré ponúka pokoj a harmóniu pre prácu na sebe. Celodenný program klienta vypĺňa skupinové a individuálne psychologické a sociálne poradenstvo, doplnené ďalšími druhmi terapií  (arteterapia, biblioterapia, ergoterapia, ...) Máme vytvorené podmienky pre relaxačné činnosti rôzneho druhu, od wellness, cez cvičenie, hru na hudobných nástrojoch, bohatú knižnicu a zotavenie v prírode. Náš program je akreditovaný rozhodnutím Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 
Aké typy závislostí pomáhate liečiť? Ktoré sú najčastejšie?
Ako už bolo spomínané, vzhľadom na tradíciu a patologickú akceptáciu spoločnosti najsilnejšou a najčastejšou dlhodobo je závislosť na alkohole - či už primárne, alebo s odrazom na inú závislosť (napríklad aj nelátkovú ako je workoholizmus). Mnohokrát sa závislosti vymieňajú za závislosti, alebo vzhľadom na typológiu osobnosti sa znásobujú. Okrem závislosti na alkohole je potrebné spomenúť cieľovú skupinu klientov zneužívajúcich lieky, či závislosť na tvrdých drogách. Nezabúdajme ani na nelátkové závislosti, ako napr. gambling, workoholizmus, hypersexualita, pornografia, závislosť na internete, počítačových hrách,  atď.
Našim záujmom a ponukou je komplexný prístup ku všetkým druhom závislostí a zároveň vytvoriť individuálny program každému, kto cíti, že sa mu „život“ vymkol z rúk. Každému, kto má stanovenú diagnózu, zvládnutú akútnu klinickú liečbu a rozhodne sa pracovať na sebe v doliečovacom procese pre zmenu v kvalite života seba samého a svojej rodiny.

Ako môžu ľudia získať viac informácií o vašich službách alebo požiadať o pomoc?
Pre základnú informáciu prelistovať www.archaharmony.sk a neváhať kontaktovať sa na telefónnom čísle 0910 600 440.

Pokračovanie rozhovoru zverejníme onedlho.
33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page