top of page
Obrázek autoraArcha Harmony

Pokračovanie rozhovoru so psychologičkou centra Archa Harmony

Aktualizováno: 3. 12. 2024

Vážení priatelia, dnes Vám prinášame pokračovanie zaujímavého rozhovoru s PhDr. Gabrielou Ručkovou, PhD., MBA, psychologičkou centra Archa Harmony.

 

Ako prebieha proces doliečovania závislosti?
Každý klient je už v prípravnej fáze motivovaný v prospech prijatia svojej závislosti, edukácie a dodržiavania pravidiel v centre. Súčasťou samotného pobytu je presne nastavená postupnosť pre uplatňovanie jednotlivých odborných  a terapeutických metód, ktoré vedie odborný personál v zostave psychológovia a sociálni pracovníci. Relaxačné, kultúrne a športové aktivity zabezpečujú odborní zamestnanci na skupine ako sociálny pedagóg, andragóg, arteterapeut, muzikoterapeut, ergoterapeut, biblioterapeut. Máme prepojenie na spoluprácu so psychiatrickými liečebňami a spoluprácu s Anonymnými alkoholikmi s pravidelnosťou priamo v centre. Aktívne sledujeme pokroky v prekonávaní závislostí a ponúkame najúčinnejšie a najmodernejšie spôsoby terapeutických postupov. Súčasťou procesu je nastavenie režimu vychádzajúceho zo všeobecných štandardov s dôrazom na individuálny prístup a etický kódex.


S akými najväčšími psychologickými výzvami sa vaši klienti stretávajú počas liečby?
Cesta k sebe, k svojim potrebám, sebaobraz, prijatie seba (svojej diagnózy), pomenovanie hlavných príčin zlyhávania, kvalita života, dôležitosť vzťahových osôb, hodnota rodiny, práca s vlastnými emóciami, zodpovednosť za seba a okolie, či už rodinné, pracovné, priateľské alebo aj záujmové. Každodenná psychologická podpora je u nás samozrejmosťou. Psychologické postupy sú zamerané na odborné a podporne-dôverné vedenie pri individuálnych činnostiach. Tieto smerujú k racionálnemu sebapoznaniu, sebareflexii, nastavovaniu hraníc, objavovaniu nových rozmerov a k uchopeniu racionálnych kompetencií pre zaradenie sa do bežného života.
 
Ako hodnotíte dôležitosť rodinnej podpory pre ľudí, ktorí prechádzajú doliečovaním a ako zapájate rodiny do tohto procesu?
Ponuka spolupráce s rodinou je jedným z dôležitých prvkov v doliečovacom procese. Podobne ako pri závislom, je nutné dať priestor a koncepčne postupovať aj s priamymi členmi rodiny, alebo inými blízkymi. Lebo veľakrát i oni potrebujú sprevádzanie aj vzhľadom na skutočnosť, že sa postupne stali spoluzávislými. Spoluzávislosť sa týka ľudí, ktorí sú určitým spôsobom prepojení s osobami trpiacimi závislosťou. Jedná sa o životných partnerov, rodičov, súrodencov, kamarátov, či spolupracovníkov. Pre spoluzávislých je u nás nastavený a ponúkaný program už od prvého kontaktu, čiže od prijímacieho procesu klienta na pobyt. Vychádzame z individuálnych potrieb spoluzávislých a zo závažnosti prepojenia na závislú osobu.
 
Aké je vybavenie vášho centra? Ako dlho trvá doliečovacia liečba?
Pre klientov je plne k dispozícii vkusne a prakticky vybavený interiér aj exteriér centra. Vonkajšie priestory začínajú balkónmi a terasami, pokračujú úžitkovou záhradou so skleníkom, letnou kuchyňou a ohniskom. V rozľahlej záhrade s množstvom lavičiek sú príjemné zákutia na relaxáciu, alebo aj terapiu s odborným zamestnancom. V rámci vnútorných spoločenských priestorov sú to terapeutické miestnosti, obývačka s veľkým akváriom, plne vybavená kuchyňa, jedáleň, knižnica, priestor pre spoločenské hry, posilňovňa, bazén a sauna. V týchto dňoch sme práve ukončili práce na modernej terapeutickej miestnosti. Ide o tzv. snoezelen, ktorý bude slúžiť klientom ako veľmi zaujímavá relaxačná aktivita.
Základná dĺžka pobytu u nás je 4 týždne, avšak dôraz sa kladie na individuálne potreby klienta. Viacerí si pobyt predlžujú. V maximálnej miere podporujeme ochotu klientov zúčastňovať sa na chode centra a byť aktívnym členom komunity.  Klienti majú záujem o terénne, športové či kultúrne aktivity a samozrejme potrebu zaradiť sa do spoločnosti s akceptáciou svojich hodnôt.

Aké sú vaše vízie do budúcnosti? Plánujete rozširovanie služieb alebo kapacity?
Máme veľa plánov. V tomto roku sme rozšírili kapacitu centra na 15 miest. Do programu klientov pravidelne zapracúvame nové terapeutické postupy. Našou najnovšou novinkou je projekt Wellness zmyslov. Tento sme realizovali za pomoci grantu od Nadácie EPH. Ide o relaxačnú miestnosť, ktorá ponúka množstvo svetelných a zvukových prvkov. Cieľom je vyvolať u klienta zmyslové pocity a za pomoci odborného zamestnanca pomôcť mu s ich spracovaním. Našim najbližším plánom je poskytovať špecializované sociálne poradenstvo v oblasti závislostí a vytvorenie komplexu služieb pre podporu, posilňovanie, oporu, udržateľnosť a osvetu v oblasti prevencie.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí možno váhajú, či sa obrátiť na vaše centrum prekonávania závislostí?
Každý okamih života je dôležitý a zbytočné je vyčkávať v nádeji, že problém sa sám vyrieši. Pri problémoch so závislosťou to určite neplatí. Nie je hanbou požiadať o informácie, pomoc, podporu, alebo o sprevádzanie. Abstinencia má veľmi vysokú hodnotu. Pomáha k uzdraveniu, čistí myseľ, posilňuje rodinné vzťahy, upravuje kvalitu pracovného výkonu  a dáva priestor pre plnohodnotný život.

Ako môžu ľudia získať viac informácií o vašich službách alebo požiadať o pomoc?
Pre základnú informáciu prelistovať www.archaharmony.sk a neváhať kontaktovať sa na telefónnom čísle 0910 600 440
35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page