top of page
Obrázek autoraArcha Harmony

Cena závislosti vs. cena liečby

Je liečba závislosti drahá? Áno aj nie. Cena liečby predstavuje iba zlomok toho, ako drahá je samotná závislosť. Nehovoriac už o tom, že za závislosť sa platí nielen peniazmi, ale aj zdravím závislého, zdravím ľudí v jeho blízkom okolí a krachom vzťahov v rodine, na pracovisku, medzi priateľmi. A mnohí za ňu zaplatia aj vlastným životom.

 

Zdá sa, že cena za liečbu je vyššia až do okamihu, kým nezačnete počítať cenu závislosti v prepočte na počet vypitých drinkov, kúpených fliaš alkoholu, množstva užitého kokaínu, liekov, heroínu, pervitínu, alebo prehraných peňazí, strateného majetku, zamestnania či premárneného času počas zbytočných aktivít na internete.
Spoluzávislosť sa týka osôb, ktoré sú určitým spôsobom spojené s osobami trpiacimi závislosťou.
Závislosť je zaplatená nielen peniazmi, ale najmä zdravím, stratou vzťahov, sebaúcty a nakoniec vlastným životom.
Smutnou pravdou na základe zverejnených štatistík je, že až:
  • 65,7 % ľudí závislých od drog je alebo sa stane dlhodobo nezamestnanými,
  • 60 % nekvalitného pracovného výkonu súvisí s užívaním návykových látok,
  • 40 % pracovných úrazov a nehôd súvisí s užívaním omamných látok.
Všetky tieto straty a náklady vieme približne spočítať. Čo sa vyrátať nedá, je hlboko narušený vzťah s vlastným dieťaťom, partnerom, rodičom, kolegami, priateľmi, klientmi, zákazníkmi alebo verejnosťou, fanúšikmi a divákmi.  

Ale poďme ku konkrétnym číslam:
  • Alkoholik, ktorý denne vypije 5 pív, príp. dve fľaše vína, na alkohol utratí 8 Eur za deň. Mesačne to je 240 Eur, ročne 2880 Eur, za desať rokov 28.800 Eur.
  • Užívateľ drog, ktorý si dvakrát do týždňa obstará gram pervitínu v cene 40 Eur. Časom to však nestačí a kupuje gram štyrikrát do týdňa. Mesačne minie na drogy 640 Eur, ročne 7.680 Eur. Za desať rokov, ak prežije, to je 76.800 Eur.
  • Gambler, ktorý denne prestávkuje 50 Eur. Mesačne 1.500 a ročne 18.000 Eur. Za desať rokov zahodí do kanála 180.000 Eur.
  • Konzument liekov – opiáty, hypnotiká, benzodiazepíny. Legálnou cestou sa k liekom už nevie dostať a tak ich kupuje na čiernom trhu. Denne za ne utratí napr. 10 Eur. Mesačne 300 Eur a ročne 3.600 Eur. Za desať rokov to je 36.000 Eur.
Alebo miniete denne, mesačne ešte viac?
 
A to sú len veľmi konzervatívne výpočty. Najvyššou cenou závislosti je samozrejme život. Smrť nastane nielen následkom zlyhania organizmu alebo otravy. Alkohol zvyšuje rapídne riziko samovražedného správania. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je až tretina samovrážd spáchaných na Slovensku v dôsledku užívania  alkoholu alebo inej návykovej látky. Viac ako tretina pokusov o samovraždu bola u nás v posledných rokoch vykonaná za prítomnosti niektorej psychoaktívnej látky. A to hovoríme len o prípadoch, kedy bola po pokuse poskytnutá človeku zdravotná starostlivosť v psychiatrických zariadeniach. S alkoholickým excesom je celosvetovo spojených viac ako 50 % násilných úmrtí. Alkohol je tiež príčinou 30 – 50 % úmrtí pri dopravných nehodách. Ale dosť štatistík.
 
Pre všetkých vás, ktorí si uvedomujete svoj problém so závislosťou a túžite po uzdravení máme aj dobrú správu. Nie ste v tom sami, len treba vyhľadať pomoc. Ponúkame vám iný, naozaj individuálny prístup k liečbe, ktorý rešpektuje špecifiká a odlišnosti každého človeka, ktorý má problém so závislosťou. Naše pobytové centrum prekonávania závislostí Archa Harmony má vytvorené podmienky pre pocit bezpečia a pre otvorené prijatie svojho prežívania prostredníctvom individuálneho prístupu a starostlivosti. Máme za to, že komplexné uzdravenie je možné len prepájaním fyzického, psychologického, sociálneho a spirituálneho rozmeru. Súčasťou je aj zabezpečenie zdravotnej starostlivosti prostredníctvom zmluvných lekárov z odboru psychiatrie a všeobecného lekárstva. Program zahŕňa aj spoluprácu s rodinou už od nástupu klienta na pobyt. Jedinečnosťou centra je tiež možnosť byť v kontakte so svojimi pracovnými a profesionálnymi kompetenciami pre udržateľnosť zamestnania, či svojho podnikania.
 
Vytvoríme individuálny program každému, kto cíti, že sa mu „život vymkol z rúk“. Dôležitá je nefalšovaná ochota zmeniť svoj život, učiť sa pravidlám, pokore a mať odvahu naštartovať proces životnej zmeny.
 
prof. PhDr. Michal Oláh, PhD.
sociálny pracovník centra Archa Harmony
 
PhDr. Gabriela Ručková, PhD., MBA
psychologička centra Archa Harmony
33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page