Je liečba závislosti drahá? Áno aj nie. Cena liečby predstavuje iba zlomok toho, ako drahá je samotná závislosť. Nehovoriac už o tom, že za závislosť sa platí nielen peniazmi, ale aj zdravím závislého, zdravím ľudí v jeho blízkom okolí a krachom vzťahov v rodine, na pracovisku, medzi priateľmi. A mnohí za ňu zaplatia aj vlastným životom.
Zdá sa, že cena za liečbu je vyššia až do okamihu, kým nezačnete počítať cenu závislosti v prepočte na počet vypitých drinkov, kúpených fliaš alkoholu, množstva užitého kokaínu, liekov, heroínu, pervitínu, alebo prehraných peňazí, strateného majetku, zamestnania či premárneného času počas zbytočných aktivít na internete.
Smutnou pravdou na základe zverejnených štatistík je, že až:
65,7 % ľudí závislých od drog je alebo sa stane dlhodobo nezamestnanými,
60 % nekvalitného pracovného výkonu súvisí s užívaním návykových látok,
40 % pracovných úrazov a nehôd súvisí s užívaním omamných látok.
Všetky tieto straty a náklady vieme približne spočítať. Čo sa vyrátať nedá, je hlboko narušený vzťah s vlastným dieťaťom, partnerom, rodičom, kolegami, priateľmi, klientmi, zákazníkmi alebo verejnosťou, fanúšikmi a divákmi.
Ale poďme ku konkrétnym číslam:
Alkoholik, ktorý denne vypije 5 pív, príp. dve fľaše vína, na alkohol utratí 8 Eur za deň. Mesačne to je 240 Eur, ročne 2880 Eur, za desať rokov 28.800 Eur.
Užívateľ drog, ktorý si dvakrát do týždňa obstará gram pervitínu v cene 40 Eur. Časom to však nestačí a kupuje gram štyrikrát do týdňa. Mesačne minie na drogy 640 Eur, ročne 7.680 Eur. Za desať rokov, ak prežije, to je 76.800 Eur.
Gambler, ktorý denne prestávkuje 50 Eur. Mesačne 1.500 a ročne 18.000 Eur. Za desať rokov zahodí do kanála 180.000 Eur.
Konzument liekov – opiáty, hypnotiká, benzodiazepíny. Legálnou cestou sa k liekom už nevie dostať a tak ich kupuje na čiernom trhu. Denne za ne utratí napr. 10 Eur. Mesačne 300 Eur a ročne 3.600 Eur. Za desať rokov to je 36.000 Eur.
コメント